Wyrób noży – wykorzystanie materiałów

1

Konstrukcja materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu fundamentalnych narzędzi, mebli lub budowli na początku używano drzewa lub kamieni. Wraz z rozwojem nauki wynaleziono cement, plastik, stal, stopy metali i setki innych materiałów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź też spełniającymi wymogi kontrahenta. Wolno to bardzo łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są fabrykowane ze stopu metalu i powszechnie używane w samochodach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na właściwości materiałów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane lub nie. Mimo to w trakcie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały adekwatnie własnego zadania, w następstwie tego długo testowano nowe materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie używane w wyścigach oraz rozmaitych rajdach. Nawiasem mówiąc sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najświeższych hitów sprzedaży są Japońskie noże, które są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak tradycyjne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem zwłaszcza się nie wyróżniają. Zwykle wytwarzane są w takich samych odcieniach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika używana do ich produkcji ma jednak jedną wadę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy wytwarzaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji nadal używa się szablonowych stopów przeróżnych metali, które być może wypada częściej ostrzyć, jednak bezbłędnie sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże kuchenne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *