Tonery oraz tusze – czas coś wydrukować!

Utworzyliśmy plik oraz chcemy go wydrukować. Wybieramy właściwe polecenie w programie go edytującym. W tym momencie dane elektroniczne przekazywane są z komputera do drukarki. Rozpoczęciu drukowania akompaniują procesy odbywające się wewnątrz urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący szczegółem centralnym tonera laserowego, zostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. W większości wypadków są w obrębie tonera. Potem taki nabity elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, wysłany laserem, zapamiętuje się na bębnie. Dzieje się to dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik przylega do miejsc, jakie uprzednio naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, jaka decyduje o ilości tonera oraz jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega końca, kiedy bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednakże jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oddzielić.

 

Jak zamienić toner?

Gdy zauważymy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się tonery hp. Jeżeli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, jakim wypełni kartkę. W większości wypadków kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim przypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym uzupełnianiu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku kupić toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) czy też oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dosyć łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie detalami. Trzeba:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Unosimy osłonę drukarki – w wypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy pełny toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po należytym zainstalowaniu tonera, drukarka jest na nowo gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *